Om du har två sorters golvplattor, säg svarta och vita, kan du lägga dem i mönster. Rutor, ränder eller något mer avancerat. Men vill du inte ha ett repeterat mönster krävs en skicklig golvläggare som kan lägga dem slumpartat utan att det ser konstigt ut.
Men om du vill ha ett mönster som inte upprepas, hur gör du då?
Det är ett matematiskt problem som sysselsatt matematiker i många år.
På sextiotalet upptäckte matematikern Robert Berger ett icke upprepande mönster som bestod av 20 426 olika plattor. Sedan lyckades han minska antalet till 104. Men kunde det gå med färre plattor än så?
På sjuttiotalet lyckades nobelpristagaren Roger Penrose hitta ett med enbart två plattor. Men skulle det kunna finnas ett icke upprepande mönster som går att lägga med enbart en platta?
I november lyckades äntligen en pensionerad amatör i England vid namn David Smith hitta det. Hans upptäckt har verifierats och lett till ett nytt matematiskt bevis för aperiodicitet.
Så här ser mönstret ut:
David Smith vill dock inte ta åt sig något av äran för matematiska bevis: ”jag är mer av en bildmänniska”
Det intressanta är att mönstret kan byggas upp av en enkel grundform, en sexhörning delad i sex lika stora delar. Det innebär att om en tillverkare av golvplattor tar fram en keramisk platta med den formen i två olika kulörer kan du använda det till att lägga ett icke repeterande mönster på ditt badrumsgolv. Även om ditt badrum är oändligt stort.
Stockholm växer. Trycket på villaområden som ligger centralt ökar. Fler och fler villor ersätts av små flerbostadshus när de som äger tomterna utnyttjar den byggrätt som finns i detaljplanen.
Inte alla villaområden bör förtätas, såklart. Gamla Enskede och Södra Ängby, för att nämna två exempel, är klassade som riksintressen för kulturmiljövården. Där borde ingen förvanskning av husen vara tillåten, oavsett om det gäller fönsterbyte eller rivning. I andra områden är helheten inte skyddad, men varje hus för sig är inventerat och klassificerat av Stadsmuseet, vilket nog borde göras i alla Stockholms villaområden.
Ett exempel är stora delar av Mälarhöjden. Helhetsmiljön är brokig, de flesta villor kraftig ombyggda men stadsmuseet har inventerat hittat och pekat ur de hus som är värdefulla. Att ger fler möjlighet att bo här genom utveckling av tomter som inte är särskilt värdefulla borde uppmuntras av Staden.
Har du en villatomt och är intresserade av att veta vilken byggrätt och kulturhistorisk klassning den har? Vi hjälper er gärna med det.
Hör gärna av er till oss för ett möte, det kostar ingenting -> hej-arkitekt.se
Våra exempel
Bild 1, 2 och 3
I Mälarhöjden har vi hjälpt en familj som ville ha möjlighet till generationsboende på tomten. Det svarta lilla huset (bild 1) ligger inom den befintliga byggrätten. Attefallaren (bild 2) på 30 kvadratmeter är byggd i souterräng, och är stor nog att fungera som en bostad åt en person, eller ett par.
Bild 4
Ett av våra mest populära projekt är faktiskt ett förtätningsprojekt i utkanten av Enskededalens villaområde. Om kommunen kan tänka sig göra en ny detaljplan, kan det bli så här bra. Här kan du läsa mer om projektet: Kv. Mursmäckan
Bild 5 och 6
I ett egnahemsområde i Bromma har vi, på uppdrag av The Other Group, ritat en radhuslänga med 11 bostäder. Huset ligger inom den befintliga byggrätten på en tomt där det tidigare låg en Konsumbutik. Här kan du läsa mer om projektet: kv Slutstenen 1
Bild 7, 8 och 9
I Herrängen har vi ritat två parhus på en villatomt, även det på uppdrag av The Other Group. Husen ligger inom den befintliga byggrätten. Här kan du läsa mer om projektet: Kv. Kattgärdet
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell
Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål.Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.